
Pozwol na slowo
RMF Poland
Posłuchajcie intrygujących wywiadów z ciekawymi ludźmi. Za mikrofonem dziennikarze RMF FM.
Location:
Poland
Genres:
Podcasts
Networks:
RMF Poland
Description:
Posłuchajcie intrygujących wywiadów z ciekawymi ludźmi. Za mikrofonem dziennikarze RMF FM.
Language:
Polish
Episodes
"Umysł Amerykanina i serce misjonarza". Jakie wyzwania ma przed sobą Leon XIV?
5/10/2025
"To jest człowiek, który łączy bardzo wiele środowisk" - tak w rozmowie z RMF FM nowego papieża Leona XIV charakteryzował ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, szef sekcji polskiej Radia Watykańskiego. Jak przyznał, wybór Amerykanina nie był zaskoczeniem dla tych, którzy są blisko Watykanu. "To, co mnie zawsze ujmowało, to jego pokora" - przyznał gość Tomasza Terlikowskiego. Ocenił też, że następca Franciszka "ma umysł Amerykanina i serce misjonarza".
Duration:00:17:25
Papież Leon XIV z zakonu augustianów. Co łączy Roberta Prevosta z Polską?
5/9/2025
Wybór kardynała Roberta Prevosta to dla nas wielkie zaskoczenie, ale i ogromna radość - mówił naszemu dziennikarzowi ojciec Beniamin Kuczała, przełożony prowincjalny augustianów w Polsce. Dziennikarz RMF FM Paweł Konieczny pytał go o naukę kardynała Roberta Prevosta, jego pobyty w Polsce, ale i reakcję na wybór Leona XIV.
Duration:00:08:08
Roglić kontra Ayuso. Kto zawładnie tegorocznym Giro d'Italia?
5/9/2025
Przed nami już 108. edycja Giro d’Italia. Wyścig rozpocznie się dziś w albańskim Durres. Zawodnicy spędzą w tym kraju trzy dni, a następnie przeniosą się do Włoch. Tegoroczny wyścig to łącznie 21 etapów o długości 3410 kilometrów. W peletonie nie zabraknie Rafała Majki, który być może powalczy o etapowe zwycięstwo. O tym, jak może wyglądać tegoroczna edycja legendarnego wyścigu, z ekspertem Eurosportu Adamem Proboszem rozmawiał Patryk Serwański z redakcji sportowej RMF FM.
Duration:00:15:57
Co dalej z karierą Mateusza Poręby? Siatkarz opowiada o planach i swojej pasji
5/8/2025
W dorobku ma tytuł wicemistrza świata wywalczony w 2022 roku oraz trzy medale zdobyte w Lidze Narodów. Siatkarz Mateusz Poręba chce w tym roku ponownie pojechać na światowy czempionat. Zdaje sobie sprawę z tego, jak trudna jest rywalizacja o miejsce w składzie Biało-Czerwonej kadry na najważniejsze imprezy. Z Mateuszem Porębą rozmawiał Patryk Serwański z redakcji sportowej RMF FM.
Duration:00:04:28
Matura 2025. Który z tematów na egzaminie z języka polskiego był łatwiejszy? Mamy komentarz eksperta
5/5/2025
Maraton maturalny wystartował! Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - takich rozważań dotyczyły tematy wypracowań do wyboru na egzaminie pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Duration:00:03:32
Rusza nowy sezon Speedway GP. Posłuchaj rozmowy Patryka Serwańskiego z ekspertem Eurosportu Rafałem Lewickim
5/3/2025
Wieczorem (godz. 19) żużlowcy zainaugurują nowy sezon cyklu Grand Prix, a więc walki o tytuł indywidualnego mistrza świata. Bartosz Zmarzlik powalczy o swoje szóste mistrzostwo. Polak wydaje się mocnym faworytem do zwycięstwa, ale presja jest coraz większa.
Duration:00:09:56
Posłuchaj rozmowy z prof. Jackiem Jendrejem
5/3/2025
Sztuczna inteligencja umie już dowodzić pewne proste twierdzenia, ale pracy matematyków nie zastąpi - przekonuje w RMF FM Jacek Jendrej. Profesor paryskiej Sorbony i krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, wyróżniony w ubiegłym roku prestiżową nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego, przyznaje, że matematykom czasem trudno zaakceptować to, że świat na poziomie życia codziennego nie jest matematyczny. W rozmowie z Grzegorzem Jasińskim podkreśla, że królowa nauk pozwala odpowiedzieć na niektóre pytania w sposób całkowicie obiektywny i jeśli daje jakąś odpowiedź, to ona jest pewna.
Duration:00:29:45
"Nic to! Dlaczego historia Polski musi się powtarzać?"- z Janem Maciejewskim rozmawia Bogdan Zalewski
5/2/2025
"Oczywiście można najnowszą książkę Jana Maciejewskiego zwyczajnie omówić i zrecenzować. Napisać o tym, co jawne i widoczne na pierwszy rzut czytelniczego oka. Gdybym tak właśnie chciał zachęcić do zapoznania się z "Nic to! ...", zwróciłbym uwagę, że jest to: tom oszałamiający erudycją; oryginalny historyczno- literacko-filozoficzno-antropologiczny traktat; precyzyjnie zszyty patchwork przeszłych faktów, motywów powieściowych, tropów poetyckich, tematów malarskich i sekwencji filmowych; monumentalna panorama polskich dziejów, wypełniona epickimi epizodami, reportażowymi mikronarracjami oraz cząstkowymi interpretacjami." - fragment bloga Bogdana Zalewskiego
Duration:00:40:16
Sportowy egzamin już zdał. Teraz przed Jakubem Jurczykiem matura
5/2/2025
Siatkarze JSW Jastrzębskiego Węgla walczą o brązowy medal mistrzostw Polski. Mistrzowie Polski z ubiegłego sezonu pierwszy mecz o 3. miejsce w PlusLidze przegrali 0:3 we własnej hali z PGE Projektem Warszawa. W tym meczu znów na pozycji libero wystąpił 19-letni Jakub Jurczyk, który niespodziewanie w meczach półfinałowych musiał nagle zastąpić kontuzjowanego Jakuba Popiwczaka. "W pierwszym meczu, kiedy Kuba doznał kontuzji, nie miałem dużo czasu na przemyślenie tego, co mam zrobić. Po prostu musiałem wyjść na boisko i zacząć działać, więc to było takie dość naturalne" - przyznaje Jakub Jurczyk, którego od poniedziałku czeka jednak nie sportowy, a prawdziwy egzamin dojrzałości. Wszystko dlatego, że przystępuje do matury. O egzaminie maturalnym i łączeniu go z grą o medale PlusLigi z Jakubem Jurczykiem rozmawiał Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM.
Duration:00:08:06
Jak wyglądało życie przed tysiącami lat? Rozmowa z Piotrem Kasprzykiem z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie
5/2/2025
Do niedzieli 4 maja w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie trwa Archeologiczna Majówka. To wydarzenie, które pokazuje odwiedzającym, jak wyglądało codzienne życie w różnych epokach historii - przede wszystkim w paleolicie, neolicie i wczesnym średniowieczu. Sprawdziliśmy, co czeka na odwiedzających.
Duration:00:07:23
Epoka neolitu - wyrabianie narzędzi i metalurgia. Rozmowa z Albinem Sokołem, archeologiem z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie
5/2/2025
Do niedzieli 4 maja w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie trwa Archeologiczna Majówka. To wydarzenie, które pokazuje odwiedzającym, jak wyglądało codzienne życie w różnych epokach historii - przede wszystkim w paleolicie, neolicie i wczesnym średniowieczu. Sprawdziliśmy, co czeka na odwiedzających.
Duration:00:08:15
Czym walczyli wojowie Bolesława Chrobrego? Rozmowa z "Miszelem" i "Boguszem" z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie
5/2/2025
Do niedzieli 4 maja w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie trwa Archeologiczna Majówka. To wydarzenie, które pokazuje odwiedzającym, jak wyglądało codzienne życie w różnych epokach historii - przede wszystkim w paleolicie, neolicie i wczesnym średniowieczu. Sprawdziliśmy, co czeka na odwiedzających.
Duration:00:07:43
"Wasz Niemiec. Jak pokochałem Polskę" - z Vincentem Helbigiem rozmawia Bogdan Zalewski
5/1/2025
"Czym tak naprawdę jest dla nas Ojczyzna? Czym ta pisana wielką literą różni się od ojczyzny? Mówi się nawet przecież o małej ojczyźnie. Ma się wtedy na myśli lokalność, region związany z nami rodzinnymi historiami, mniejsze, bliższe terytorium, w którym od urodzenia żyjemy czy też po prostu aktualne miejsce zamieszkania. Zastanawiam się nad tą tematyką po lekturze książki "Wasz Niemiec. Jak pokochałem Polskę", która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont. Vincent Helbig- Niemiec, który napisał ten piękny i mądry tom po polsku- urodził się w Halle, mieście na terenie byłej NRD, ale swoje rodowe strony odkrył na ziemiach obecnej Polski, między innymi w małych Bażynach na Warmii, przed wojną Basien w Prusach Wschodnich." - fragment bloga Bogdana Zalewskiego
Duration:00:23:29
EuroBasket w Polsce. Dyrektor turnieju: To jest trzeci rok przygotowań
5/1/2025
"Kibice, którzy wybiorą się do Spodka, będą mogli zobaczyć event na najwyższym, światowym poziomie" – zapowiada Przemysław Żółtowski, dyrektor turnieju EuroBasket w Polsce, z którym o przygotowaniach do turnieju koszykarskiego w Katowicach rozmawiał Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM. "Z takich szczegółów mogę zdradzić, że na pewno będą pierwsze dodatkowe rzędy siedzeń. Będziemy mogli się poczuć jak typowi celebryci w NBA" – mówił Zółtowski. Nasz gość opowiedział o emocjach związanych z udziałem Polaków w turnieju i zdradził, że lista wytycznych, do którą muszą stosować się organizatorzy, zawiera kilkaset punktów.
Duration:00:05:51
Niezwykła wystawa "MI5: Official Secrets"
4/30/2025
Duration:00:09:23
Ostatni moment na rozliczenie PIT-u. Jak zrobić to szybko i bezpiecznie?
4/30/2025
To już ostatni dzwonek na rozliczenie się z fiskusem. Jak zrobić to najszybciej i wykorzystać przysługujące nam ulgi? Na co uważać, by nie dać się nabrać oszustom? M.in. o tym Krzysztof Berenda z redakcji ekonomicznej RMF FM rozmawiał z Piotrem Juszczykiem - analitykiem podatkowym z InFaktu.
Duration:00:14:55
Kara Swisher "Burn book" - z Tomaszem Brzozowskim z wydawnictwa Insignis rozmawia Bogdan Zalewski
4/29/2025
"Książkę Kary Swisher pt. "Burn book. Technologia i ja: historia miłosna. Bez cenzury o Musku, Zuckerbergu, Gatesie i innych z Doliny Krzemowej" połknąłem w jedną wolną sobotę, tak jest pasjonująca, a z drugiej strony napisana w przystępny, atrakcyjny sposób. To wartka narracja, pełna barwnych, często zabawnych anegdot oraz wyrazistych, nierzadko bardzo złośliwych portretów. Miałem wielką ochotę spotkać Karę, ale spotkała mnie kara od losu, Swisher nie przyjechała do Polski, zrezygnowała z zaplanowanej wizyty w naszym kraju. Jednak Fatum nie okazało się aż tak złośliwe jak Swisher, ponieważ trafił mi się bardzo dla mnie interesujący i inspirujący wywiad z Tomaszem Brzozowskim z wydawnictwa Insignis. Nakładem tej oficyny ukazał się przekład książki "Burn book". Zamiast z samą autorką, rozmawiałem więc o niej, o jej autoportrecie: dziennikarki, mocnej kobiety, charyzmatycznej i bardzo barwnej postaci." - fragment bloga Bogdana Zalewskiego
Duration:00:48:52
Co dzieje się z psychiką astronauty? Eksperyment polskich naukowców
4/28/2025
Obserwacja tego, co dzieje się z psychiką ludzką podczas misji kosmicznej, jak się ona zmienia i jak ją monitorować, by zapewnić astronautom konieczne wsparcie – to cel eksperymentu ASTRO MENTAL HEALTH, który będzie realizowany podczas misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Jak tłumaczy RMF FM autorka projektu dr Agnieszka Skorupa, eksperyment wykonywany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji IGNIS będzie miał też swoją część naziemną, która odbywać się będzie w... wielkopolskiej Pile. Chodzi o sprawdzenie, czy loty kosmiczne można z powodzeniem symulować na Ziemi, w tak zwanych habitatach, gdzie ochotnicy zamykają się na pewien czas, by odczuć skutki odosobnienia.
Duration:00:10:23
Rozmowa Grzegorza Jasińskiego z dr inż. Dagmarą Stasiowską
4/27/2025
W ramach misji IGNIS z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego będzie realizowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej eksperyment przygotowany przez naukowców Centrum Technologii Kosmicznych krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej. Jak mówi RMF FM dr Dagmara Stasiowska, projekt polega na przetestowaniu tzw. MXenów - nowoczesnych nanomateriałów o własnościach piezoelektrycznych, które mogą pomóc w budowie czujników monitorujących parametry życiowe astronautów. Proponowane czujniki mają postać opasek zbudowanych z celulozy bakteryjnej - biomateriału, który może być wytwarzany nawet na orbicie. W przyszłości takie opaski mogą nie tylko monitorować, ale i wspierać pracę astronautów w otwartej przestrzeni kosmicznej.
Duration:00:23:17
Gregor von Rezzori "Niegdysiejsze śniegi" - z autorką przekładu Małgorzatą Gralińską rozmawia Bogdan Zalewski
4/26/2025
>> O jakież to przeszłe, śnieżne warstwy chodzi? Do czego "pije" autor książki, tak tytułując własny tom? Z tym tytułem dzieła Gregora von Rezzoriego (właściwie d'Arezzo) - niemieckojęzycznego pisarza urodzonego w Czerniowcach - jest pewien problem. Rozmawiałem o tym z autorką polskiego przekładu - Małgorzatą Gralińską. W podcaście, który umieszczam poniżej, usłyszycie rozwiązanie translatorskiej zagadki.
Duration:00:29:21